Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Α' ΕΚΑΣΔΥΜ - 1η αγωνιστική

Δύσκολα πήρε το διπλό η Καστοριά μέσα στη Σιάτιστα και έγινε το φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ομάδα της Καστοριάς κέρδισε δίκαια με 69 - 72 στην παράταση. Ο ΓΣ Σιάτιστας ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε να χάνει μέχρι
και 18 πόντους. Στη συνέχεια ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας και ροκάνισε σιγά - σιγά τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 26 - 31. Το 2ο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο στην περισσότερη διάρκειά του, αφού το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 13 - 13 ( 39 - 44 ). Στο 4ο δεκάλεπτο η Σιάτιστα ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της, μείωσε κι άλλο τη διαφορά και έφτασε 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να ισοφαρίσει σε 58 - 58, που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας τους αγώνα. Στην παράταση υπερίσχυσε η ομάδα της Καστοριάς στις λεπτομέρειες αν και ο ΓΣ Σιάτιστας προηγήθηκε με 4 πόντους στο 3ο λεπτό.

Σιάτιστα - Καστοριά 69 - 72
10λεπτα: 12 - 27, 26 - 31, 39 - 44, 58 - 58. Παρ. 69 - 72

Πόντοι
Σιάτιστα (Σιάσιος, Πλιάτσικας): Παπαθωμάς Ι. 7 (1), Ρέπας Χ. 9, Τζώνος Α. Γ. 13 (3), Ρέπας Ν. 22 (2), Καλαμπούκας Ν. 12 (1),  Λογδανίδης Θ. 3 (1), Τζώνος Ι. Γ. Τσιαούσης Χ.

Καστοριά (Καραταγλίδης): Δαραβίγκας 18 (6), Γούδας 19 (3), Κωνσταντινίδης 2, Γουμπιδένης 3 (1), Καραμίτσος 8, Καλαπούτης 3, Μπέγας 2, Παράσχος 6, Χότζα 7, Νελάι 2, Βλάχος, Φίλιππος