Πέμπτη 28 Μαρτίου 2013

Παραλίγο απόδραση με το διπλό!

Η υπόθεση τελικώς έκλεισε για την ομάδα της Σιάτιστας, που ηττήθηκε με  58 - 55 στο κλειστό γυμναστήριο της Καστοριάς, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Η Καστοριά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ευστοχώντας και στα 5 πρώτα σουτ που επιχείρησε. Η Σιάτιστα κατάφερε να αντιδράσει και ισορρόπησε το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κέρδισε με 15 - 20. Η Καστοριά μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6 - 0 πέρασε με έναν πόντο 21 - 20 και το ημίχρονο έληξε με 29 - 29. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για την ομάδα της Σιάτιστας γιατί δέχτηκε 18 πόντους και σκόραρε μόλις 2. Η κερκίδα πίστεψε ότι το ματς εκεί είχε τελειώσει αφού το σκορ ήταν 47 - 31. Οι παίχτες και οι προπονητές της Σιάτιστας είχαν άλλη άποψη και ροκανίζοντας σιγά - σιγά τη διαφορά, την έφτασαν στους 10 πόντους 3 λεπτά πριν λήξει το παιχνίδι. Εκεί έγιναν πράματα και θάματα! Δύο τρίποντα του Γιώργου Τζώνου, ένα κλέψιμο και καλάθι και φάουλ του Νίκου Ρέπα, 5 ελεύθερες βολές (3 του Ρέπα Ν. και 2 του Κραρακουλάκη), από αντιαθλητικά φάουλ των καστοριανών και ένα lay up από τον Χρήστο Ρέπα, ακολουθούμενα και από πόντους της Καστοριάς, φέρνουν το παιχνίδι στον πόντο (56 - 55) 16 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας. 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Καστοριά αστοχεί στη δεύτερη βολή, η Σιάτιστα παίρνει το ριμπάουντ, επιτίθεται και κάπου εκεί γίνεται λάθος πάσα. Η Καστοριά 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστοχεί στη 1 από τις 2 βολές και μετά από μακρινή πάσα επιχειρείται τρίποντο εκτός ισορροπίας από τον Χρήστο Ρέπα, το οποίο καταλήγει στο σίδερο. Λήγει ο αγώνας και το ταμπλό γράφει 58 - 55. Μετά το τέλος του αγώνα οι Γιάννης Σιάσιος και Παναγιώτης Πλιάτσικας έδωσαν συγχαρητήρια στους παίχτες για τις καλές τους εμφανίσεις σε όλο το πρωτάθλημα και για το πάθος και την προσπάθεια που κατέβαλαν καθ' όλη τη διάρκειά του.
   Η Καστοριά θα αντιμετωπίσει τη Φλώρινα στον μεγάλο τελικό, στις 3 νίκες με το πλεονέκτημα έδρας να έχει η Φλώρινα. Η Σιάτιστα από την άλλη, με πλεονέκτημα έδρας, θα αντιμετωπίσει το Βελβεντό, σε μονό αγώνα, για τον μικρό τελικό. Για τις ημερομηνίες και τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων θα σας ενημερώσουμε τις επόμενες ημέρες.

Τα δεκάλεπτα: 15 - 20, 29 - 29, 47 - 31, 58 - 55
Διαιτητές: Παφίλης, Κατωτικίδης
Καστοριά (Καραταγλίδης): Δαραβίνγκας 14 (1), Βλάχος 1, Γούδας 1, Κωνσταντινίδης 5, Καραμήτσος 22 (2), Καλαπούτης 2, Μπέγας 11 (1), Γουμπιδένης 2
Σιάτιστα (Σιάσιος, Πλιάτσικας): Καρακουλάκης 10 (2), Ρέπας Χρ. 3, Παπαθωμάς, Ρέπας Ν. 23 (2), Τσιαούσης 2, Τζώνος 9 (2), Σερέφας, Λογδανίδης 5 (1), Κατσιάνης Χρ. 3